fbpx
logo nowe

Znajdź produkt

Znajdź produkt

Terapia miofunkcyjna z FroggyMouth

FroggyMouth działa inaczej niż dostępne na rynku aparaty miofunkcyjne. Wykorzystuje procesy fizjologiczne ujawnione przez niedawne odkrycia w dziedzinie neuronauki.

Zaleca się noszenie FroggyMouth jedynie przez 15 minut każdego dnia.

To duża zmiana w procesie uczenia się. Jednak ważne jest, aby ściśle przestrzegać proponowanego protokołu dla większej skuteczności osiągania wyznaczonych celów.

FroggyMouth koryguje nieprawidłową funkcję przełykania. Poprzez tworzenie nowego, poprawnego nawyku podczas przełykania zęby delikatnie się stykają, a język naciska na podniebienie.

FroggyMouth zalecane jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych pacjentów z takimi dysfunkcjami jak:

  • Nietypowe przełykanie,
  • Oddychanie ustami,
  • Zaburzenia snu,
  • Wady ortodontyczne,
  • Zaburzenia mowy.

FroggyMouth jest kompatybilny ze wszystkimi innymi aparatami ortodontycznymi (wyjmowanymi, aparatem stałym czy alignerami).

Protokół stosowania aparatu FroggyMouth®

Etap 1: Adaptacja aparatu

Co powiedzieć i co zrobić?

Rozmiar aparatu powinien opierać się na porównaniu odległości między kącikami ust, a nie na wieku pacjenta. Kiedy FroggyMouth zostanie umieszczony pomiędzy wargami, nie powinien rozciągać kącików ust pacjenta, gdyż spowoduje to przesłanie informacji proprioceptywnej w tę okolicę  co jest niepożądane. W razie wątpliwości należy zawsze używać najmniejszego rozmiaru.
Podczas przekazania aparatu nie udzielaj pacjentowi zbyt wielu instrukcji.  Jedyna wskazówka to, by spróbował przełknąć ślinę podczas oglądania telewizji przez 15 minut dziennie. Jego uwaga wówczas ma być całkowicie skupiona na ekranie, a jego spojrzenie i płaszczyzna językowa w poziome. Książki i tablety nie działają, ponieważ pacjenci mają większą tendencję do ślinienia się, gdy głowa jest pochylona do przodu.
Instrukcje dotyczące noszenia FroggyMouth są ustalane przez specjalistę w zależności od postępu leczenia (duży, nieleczony zgryz otwarty w obrębie siekaczy uniemożliwi osiągnięcie pożądanego wyniku).
FroggyMouth może być używany od samego początku leczenia w przypadku występowania drobnych dysfunkcji. Nadal jednak będzie konieczne upewnienie się, czy język znajduje się w odpowiedniej pozycji. Nawet w przypadku drobnych wad.
FroggyMouth może być również używany w ostatniej fazie leczenia po to, aby zapewnić stabilność osiągniętych wyników.
W przypadku osteopatów i logopedów przed leczeniem czasami będzie wymagane badanie ortodontyczne – na przykład jeśli występuje nadmierny zgryz otwarty.

Mały : dla dzieci od 3 do 7 lat

Średni : dla dzieci od 7 do 14 lat

Duży : powyżej 15 lat
lub pacjentów z  dużymi ustami

Etap 2: Ślad pamięciowy

Na co zwrócić uwagę, co powiedzieć?

Zapytaj dziecko, czy nadal ślini się podczas noszenia aparatu, czy problem ten zniknął. Potrzebny do tego jest co najmniej tydzień, ponieważ odpowiedź często brzmi: “Na początku się śliniłem, ale teraz już nie.”
W tym przypadku wyjaśnij rodzicom, że dzieci podobnie jak komputery, mają dwa programy kontrolujące przełykanie.
Wybór odpowiedniego programu wymaga kliknięcia właściwej ikony na pulpicie komputera. Zaciśnięte usta prowadzą do starego programu, podczas gdy domknięty zgryz i rozluźnione usta prowadzą do nowego.
Jeśli dziecko nadal się ślini, należy mu uświadomić, że ślina jest przesuwana do przodu przez język. Normalnym jest, że usta są wtedy zmuszone do zamknięcia, aby uniknąć ślinienia się na ubranie. Ślina musi wrócić do tylnej części jamy ustnej, aby zostać połkniętą.
Ta ścieżka jest skomplikowana – ślina pozostaje w środku ust i musi być skierowana bezpośrednio w stronę gardła. Aby osiągnąć właściwą sekwencję, trzeba użyć mięśnia rylcowo-językowego. Ten szczególny mięsień, który unosi tylną część języka do góry i do tyłu, jednocześnie zmniejszając jego szerokość, często nigdy nie był dotychczas  używany przez pacjenta.

Ćwiczenie:

Lustro wewnątrzustne należy naciskać w dół za linią językową, a pacjent powinien być poproszony o opór przed tą siłą i pchanie lustra do góry.
Należy powtórzyć to ćwiczenie dwa lub trzy razy, aby stworzyć nowy obraz motoryczny.
Jeśli osiągnięty zostanie pozytywny wynik z drugiej sesji, rodzice będą poproszeni o monitorowanie pozycji ust dziecka.
Dziecku o wiele łatwiej jest kontrolować swoje usta niż kontrolować siedemnaście mięśni w języku. Trzy razy dziennie rodzice muszą po prostu powiedzieć dziecku – jeśli usta nie są zaciśnięte “Tak, dokładnie tak” i w przypadku, jeśli są “Uważaj, twoje usta są zaciśnięte”.
Pobudzi to pętle korowe w móżdżku, które odpowiadają za korekcję złych nawyków i doskonalą właściwą sekwencję ruchów.

Etap 3: Automatyzacja

Co powiedzieć, co zrobić i na co zwrócić uwagę?

Zanim dziecko usiądzie na krześle sprawdź rozluźnienie dolnej części twarzy, aby zobaczyć, czy działanie nerwu trójdzielnego zastąpiło działanie nerwu twarzowego. Podkreślamy potrzebę stymulacji nerwu trójdzielnego przy jednoczesnym blokowaniu nerwu twarzowego, wbrew temu, co promuje wiele innych protokołów.*
Jeśli dziecko przetrze językiem usta choć raz podczas konsumpcji, oznacza to, że nie osiągnęło jeszcze tego etapu.

* “Ten podwójny wymóg funkcjonalny; tylny językowy i okluzalny jest zbyt często zapominany przez specjalistów rehabilitacji miofunkcyjnej i prawdopodobnie jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia rehabilitacji!” – Jean Delaire, 2015, wstęp z “Od dysfunkcji do dysmorfozy w ortodoncji pediatrycznej. Korzyści płynące z FroggyMouth.”

Etap 4: Kolejne monitorowanie

Gdy sekwencja zostanie włączona do schematu pamięci męśniowej, aparat można nosić coraz rzadziej. Jednak korzystanie z FroggyMouth raz w tygodniu przez pełny okres trzech miesięcy będzie bardzo korzystne.

Zbiór publikacji

Pediatric Orthodontics: Easy as Pie
Dr Patrick Fellus

Neurosciences and Swallowing Rehabilitation.
FroggyMouth: An Anoetic Approach
Dr Patrick Fellus

Materiały dla pacjenta

Instrukcja dla dzieci

Instrukcja dla młodzieży i dorosłych pacjentów

Naklejki

Tatuaże

Minutnik

Strona dla profesjonalistów medycznych

Strona polorto.com.pl w części "dla profesjonalisty" przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

Klikając „Tak, potwierdzam” oświadczasz, że jesteś taką osobą.

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "przekieruj do strony dla pacjenta" by zobaczyć stroną dla pacjentów.

Scroll to Top