fbpx
logo nowe

Znajdź produkt

Znajdź produkt

Wskazówki użytkowania

Narzędzia ortodontyczne będą służyć długie lata pracując nienagannie i bez zastrzeżeń tylko wtedy, gdy będziemy je odpowiednio użytkować i konserwować. Ponieważ takie procesy jak bieżące czyszczenie i sterylizacja powodują niszczenie narzędzi, przestrzeganie poniższych zasad pozwoli przedłużyć rzeczywisty czas „życia” instrumentów.

Narzędzia niesprawne (korozja, stępienie krawędzi tnących, inne) powinny być natychmiast serwisowane w celu uniknięcia powstania uszkodzeń trwałych, których nie da się naprawić.

Ponadto narzędzia służące do cięcia, powinny być ostrzone co około pół roku.

  • Tylko oczyszczone instrumenty mogą być poddawane sterylizacji. Wszystkie cząstki obce (np. krew, ślina) „wypieką się” podczas sterylizacji i pozostaną na powierzchni instrumentu.
  • Wilgoć jest najczęstszą przyczyną występowania korozji. Przed sterylizacją narzędzia powinny zostać dokładnie wysuszone.
  • Przed sterylizacją instrumenty mogą być zanurzane tylko w roztworach o neutralnym pH i takich, które zawierają środki przeciwko rdzy. Wysokie pH powoduje występowanie brązowych smug na powierzchni instrumentu. Czarne smugi wywołane są stosowaniem do wstępnej dezynfekcji roztworów o odczynie kwaśnym (niskie pH). Pamiętać należy również o tym, że im więcej składników mineralnych zawiera woda, tym większe późniejsze zagrożenie korozją.
  • Do rozcieńczania roztworów dezynfekcyjnych i do przepłukiwania narzędzi należy używać wody destylowanej. Woda wodociągowa zawiera różne ilości substancji mineralnych i zanieczyszczeń, które powodują korozję i zmianę koloru narzędzi. Ponadto zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie wodociągowej mogą wywołać pojawienie się osadów lub wytrącenie kamienia na powierzchni narzędzi.
  • Oliwić regularnie miejsca połączeń w narzędziach przeznaczonymi do tego celu praparatami.

Wskazówki dotyczące sterylizacji

  • Stosować czyszczenie wstępne w odpowiednich roztworach (o neutralnym pH oraz zawierające środki wstrzymujące powstawanie rdzy).
  • Używać tylko świeżo przygotowanych roztworów i przestrzegać czasu i temperatury kąpieli.
  • Dokładnie wypłukiwać narzędzia używając wody destylowanej.
  • Dokładnie suszyć narzędzia po wypłukaniu, jeśli to możliwe sprężonym powietrzem.
  • Do sterylizacji wszystkie narzędzia układać w pozycji otwartej oraz tak, aby się ze sobą nie stykały.
  • Naoliwić tam, gdzie istnieje taka potrzeba.

Najczęstsze przyczyny występowania plam na narzędziach

Korozja końcówek
Zbyt „silny” roztwór czyszczący, zbyt niskie pH roztworu (odczyn kwaśny), wysoka zawartość substancji mineralnych w wodzie. Zastosować roztwór o neutralnym pH z zawartością detergentów i środków wstrzymujących późniejsze powstawanie rdzy.

Stępienie krawędzi tnących
Występuje szczególnie przy czyszczeniu za pomocą ultradźwięków, gdzie występują mikrowibracje o wysokich częstotliwościach. Wystarczającym zabezpieczeniem jest w tym wypadku oddzielne układanie narzędzi i otwieranie ich tak, aby unikać kontaktu metal z metalem.

Czarne plamy
pH poniżej 6.0, zbyt kwaśny odczyn roztworu.

Brązowe plamy
pH powyżej 7.0, odczyn zbyt zasadowy.

Różnokolorowe plamy
Zbyt wysoka temperatura.

Pomarańczowo-brązowo plamy
Plamy zbliżone swoją barwą do koloru rdzy powstają na skutek zanieczyszczeń zawartych w użytej wodzie.

Ciemne, brązowe plamy
Niedostateczne usunięcie krwi z powierzchni narzędzi (z ang. bioburden)

Jak sobie radzić z problemami dotyczącymi narzędzi

Jak sobie radzić z problemami dotyczącymi narzędzi tabela

Strona dla profesjonalistów medycznych

Strona polorto.com.pl w części "dla profesjonalisty" przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

Klikając „Tak, potwierdzam” oświadczasz, że jesteś taką osobą.

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "przekieruj do strony dla pacjenta" by zobaczyć stroną dla pacjentów.

Scroll to Top