fbpx

Jesteś teraz w części dla pacjenta

logo nowe

Jesteś teraz w części dla pacjenta

Dla pacjenta

Ortodoncja klasyczna a cyfrowa

Dowiedz się, jakie możliwości oferuje współczesna, cyfrowa ortodoncja

pacjent i lekarz

Dobre Leczenie Ortodontyczne

Leczenie wspomagane komputerowo i robotyką (CAD/CAM) np. IPA (Indywidualnie Projektowane Aparaty)

Diagnostyka

Lekarz/Pielęgniarka: pobiera wyciski szczęki i żuchwy z kęskiem zgryzowym, wykonane zostaną zdjęcia RTG (panoramiczne i boczne), zdjęcia wewnątrzustne oraz zdjęcia twarzy (anface i profil) np. aparatem cyfrowym. Brak tych działań przygotowawczych dla opisania Planu leczenia Pacjenta to faktyczne uniemożliwienie podjęcia świadomej decyzji zainteresowanego o jakimkolwiek leczeniu ortodontycznym. W takim wypadku wyłącznie świadomy Pacjent może zdecydować o nie poddawaniu się takiemu leczeniu.

Diagnostyka

Lekarz/Pielęgniarka: pobiera wyciski szczęki i żuchwy z kęskiem zgryzowym (lub skanerem wewnątrzustnym), wykonane zostaną zdjęcia RTG (panoramiczne i boczne), zdjęcia wewnątrzustne oraz zdjęcia twarzy (anface i profil) np. aparatem cyfrowym. Brak tych działań przygotowawczych dla opisania Planu leczenia Pacjenta automatycznie uniemożliwia prowadzenie samego leczenia (co jest bezpiecznym rozwiązaniem).

Sztuka medyczna – Plan leczenia

Po zanalizowaniu danych medycznych Lekarz przedstawi Ci Plan leczenia poprzez opowiadanie o zaplanowanych działaniach. Lekarz ma w swojej wyobraźni Twój nowy uśmiech. Jako pacjent musisz zaaprobować ten plan na piśmie. Im plan leczenia dokładniejszy tym rzetelniejszy. Powinien zawierać również informacje o retencji (utrzymaniu efektu po leczeniu).

Sztuka medyczna – Plan leczenia

Po zanalizowaniu danych medycznych Lekarz przedstawi Ci Plan leczenia wykorzystując trójwymiarową wizualizację położenia Twoich zębów. Zobaczysz na ekranie jak wygląda Twój obecny zgryz (z wadą) oraz jak będzie wyglądał Twój proces leczenia. Jako pacjent aprobujesz ten plan. Plan wraz z wszystkimi parametrami jest dokumentowany i indywidualny, wyłącznie dla danego Pacjenta. Metoda IPA jest zaaprobowana do zastosowań ortodontycznych/medycznych i posiada odpowiedni certyfikat CE. IPA jest wykonywana na materiałach z odpowiednim certyfikatem medycznym CE.

Warsztat mechaniczny – Dobór aparatu

Można wybrać aparat metalowy lub estetyczny. Są to typowe zamki i druty dobrane z katalogu najlepiej jak się da dla danego Pacjenta. Lekarz będzie starał się je ustawić ręcznie i doginać tak aby osiągnąć zaaprobowany Plan leczenia. W zależności od postępu leczenia wykonywane są prace korygujące działanie aparatu w stronę założonego Planu leczenia. Dzieje się to na wizytach kontrolnych.

Warsztat mechaniczny – Dobór aparatu

Można wybrać aparat metalowy lub estetyczny. Do wyboru są również zamki samoligaturujące metalowe lub estetyczne, np w systemie Passive SL. Po zaaprobowaniu Planu leczenia każdy zamek, dzięki obliczeniom komputerowym, zostanie indywidualnie dobrany dla danego Pacjenta i zęba oraz zaakceptowanego Planu leczenia. Przy wyborze zamków, zostaną one dobrane dzięki obliczeniom komputerowym tak aby najlepiej pasowały do Planu leczenia. To znaczy, że zostaną uwzględnione zarówno wymogi estetyczne, jak i niepowtarzalność Pacjenta.

Warsztat mechaniczny – Naklejenie aparatu

Lekarz nakleja aparat (zamki) na zęby, na każdy ząb osobno, używając pęsety. Z reguły robi to ręcznie, starając się bardzo dokładnie skoordynować swoją rękę i oko aby pozycja zamka była prawidłowa. Od tego potem zależy całe leczenie. Pozycje zamków na zębie są zdefiniowane dla danej metody, a leczenie Pacjenta dobiera się najlepiej jak można do ograniczeń metody.

Warsztat mechaniczny – Naklejenie aparatu

Lekarz nakleja aparat bardzo dokładnie dzięki użyciu indywidualnych uchwytów zamków. Dostarczane są jednocześnie z całym aparatem aby zachować precyzję wymaganą przez zaaprobowany wcześniej Plan leczenia – nowy uśmiech Pacjenta. Nie ma tu już zależności od ręki i oka operatora. Zamek ma być umieszczony na zębach tam gdzie jest w projekcie i dzięki temu zęby są bezbłędnie prowadzone na swoje miejsce. I tak się dzieje. Bez niepotrzebnego bólu i straty czasu na adaptacje. Nowy, zaplanowany uśmiech Pacjenta definiuje pozycje zamków i mechanikę metody.

Czas leczenia

Leczenie trwa ok. 1,5 do 2 lat w zależności od wady i precyzji kolejnych działań. Wynik leczenia stabilny, jeśli uwzględnione zostaną detale leczenia.

Czas leczenia

Leczenie może trwać ok. 25% czasu krócej w porównaniu do typowego (lecz też dobrego i maksymalnie precyzyjnego) leczenia wady. Ilość wizyt kontrolnych jest mniejsza o około 50% co może mieć znaczenie dla organizacji życia Pacjenta w leczeniu. Wynik leczenia stabilny jeśli uwzględnione zostaną detale leczenia.

Monitorowanie leczenia

W tradycyjnym leczeniu ortodontycznym, monitorowanie postępów leczenia odbywa się przede wszystkim poprzez regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym. W trakcie wizyt, lekarz dokonuje bezpośredniego sprawdzenia stanu aparatu ortodontycznego, ocenia postępy w leczeniu oraz dokonuje potrzebnych korekt. Wtedy także są omawiane wszelkie pytania i niepokojące obserwacje. Pacjent musi pamiętać o umówieniu i przestrzeganiu terminów wizyt, a także dojazdach do gabinetu, co może być czasochłonne.

Monitorowanie leczenia za pomocą aplikacji helo

Aplikacja helo umożliwia zdalne monitorowanie leczenia ortodontycznego. Daje to pacjentowi bezpośredni kontakt z lekarzem, a także umożliwia szybszą reakcję na zmieniające się sytuacje. Komunikaty, instrukcje, przypomnienia i prośby o wykonanie zdjęć kontrolnych są wysyłane do pacjenta przez aplikację. Zdjęcia te pozwalają na stały wgląd w postępy leczenia, co pomaga w precyzyjnym planowaniu wizyt kontrolnych.

Leczenie ortodontyczne to połączenie sztuki i mechaniki.

To sztuka medyczna (wiedza) i warsztat mechaniczny (wysoka jakość stosowanych materiałów) gwarantują sukces leczenia. 100% wiedzy i 0% uwagi dla stosowanych w aparacie materiałów oddala w czasie zakończenie leczenia. Tak samo jak 0% wiedzy i 100% jakości stosowanych materiałów nie gwarantuje sukcesu. W obu przypadkach efekt końcowy inwestycji Pacjenta w swój nowy uśmiech będzie wątpliwy. 

Tylko te 2 elementy są istotne dla oceny i podjęcia świadomej decyzji czy spora inwestycja w zdrowie i estetykę ma dla Pacjenta sens. Czy będzie opłacalna i pozbawiona niepotrzebnego ryzyka związanego z ograniczoną wiedzą Pacjenta poddającego się takiemu działaniu leczniczemu. Leczenie ortodontyczne – gdzie dopiero zgranie wszystkich zaplanowanych detali daje efekt stabilności – jest drogie w przeciwieństwie do samej czynności prostowania zębów. Prostowanie można zrobić szybko, co jest relatywnie tanie w porównaniu do leczenia ortodontycznego. Na pewno na rynku usług Pacjent ma również dostęp do takich tanich ofert. Takie prostowanie zębów jest jednak w większości przypadków niestabilne. A może nawet okazać się niezdrowe. Zapytaj znajomych czy mieli obiecywane szybkie leczenie, które potem rosło o kolejne miesiące, a nawet lata? To nie tylko koszt materialny ale przede wszystkim życiowy, a zębom nie służy zbyt długie leczenie, o czym każdy powinien wiedzieć. Czy byli uprzedzeni o tym, że taki będzie „koszt” dodatkowy do aprobowanej przez nich ceny za leczenie? Czy akceptowali taki plan leczenia i był on jasno, pisemnie przedstawiony na początku? Różnicę pomiędzy leczeniem ortodontycznym (w zasadzie ortopedycznym) i naprostowaniem zębów (co zawsze jest spektakularne dla Pacjenta bo to widać od razu) wyjaśni ci Twój Lekarz. Zaufaj lekarzowi. Bądź też świadomy. Jak jednak ocenić to co *Pacjent może ocenić ? Bądźmy szczerzy – bez minimalnej wiedzy Pacjent może ocenić tylko cenę oferowanej usługi. A co z pozostałymi elementami? Jak ograniczyć ryzyko nietrafionej decyzji Pacjenta? To jest proste. Wystarczy wiedzieć: Co robi każdy specjalista ortodonta żeby jego Pacjent miał szansę na zgranie sztuki medycznej i warsztatu? Co powoduje, że przesuwanie zębów jest proste i jasne również dla Pacjenta? Kiedy wiadomo, że od razu zmierzamy do zaplanowanego celu? Są tu pomocne wiadomości, wiedza o pewnych cechach dobrej współpracy Lekarza i Pacjenta. Pacjent je po prostu widzi w ofercie i działaniu profesjonalisty – lekarza i może samodzielnie ocenić ofertę leczniczą zanim się na nią zdecyduje. Również po zakończeniu leczenia Pacjent może poprosić lekarza o sprawdzenie w jakim zakresie udało się osiągnąć zamierzony i przedstawiony **cel (plan leczenia). Pacjent może też obserwować w trakcie leczenia samo działanie medyczne już ze swojego punktu widzenia.

* Dla osób z wykształceniem inżynierskim mamy pewną podpowiedź w zrozumiałym dla inżyniera języku. Dokładność Indywidualnie Projektowanych Aparatów i ich znakomite efekty kliniczne są pochodną zastosowania precyzji technologii CAD/CAM. Dzieje się to począwszy od obróbki pobieranych danych po produkcję i sekwencjonowanie elementów niezbędnych do leczenia. Tu nie ma żadnych cudów. Nowoczesne w medycynie jest stosowanie sprawdzonych metod projektowania i wykonawstwa ze znanej od lat inżynierom i technikom rzeczywistości. Takie działanie umożliwia Indywidualne traktowanie zadania leczniczego dla każdego Pacjenta. Niepowtarzalność Pacjenta, indywidualizm nie jest przeszkodą. Jest wręcz atutem przy komputerowym działaniu CAD/CAM, bo personalizacja jest klinicznie dobra i pożądana. W leczeniu ortodontycznym do oceny efektów tego leczenia można stosować tzw. PAR index. Zastosowanie indeksu PAR, ocena rezultatów leczenia:

Index PAR znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oceny porównawczej stopnia wad ortodontycznych. Pozwala również na określenie stopnia zmiany (zmniejszenia) wady w czasie leczenia oraz ocenę stopnia utrzymania wyników leczenia po jego zakończeniu. Oprócz zastosowań typowo statystycznych dotyczących np. weryfikacji skuteczności różnych metod leczenia dla tego samego typu zaburzeń przy porównywalnych warunkach wyjściowych może być też wykorzystany do oceny stopnia zrealizowania planu leczenia w poszczególnych indywidualnych przypadkach.

** Każde dobre leczenie ortodontyczne powinno w pełni wypełnić powyższe – wskazane w tabeli – kryteria sztuki i wiedzy. Pamiętaj, brak pewnych, wymienionych elementów z zakresu dobrego leczenia ortodontycznego może odwlec w czasie lub uniemożliwić otrzymanie prawidłowych efektów leczenia.

Życzymy powodzenia w leczeniu ortodontycznym oraz dobrej inwestycji w swoje zdrowie i wygląd. To się opłaca bo zostaje na całe życie.

Strona dla profesjonalistów medycznych

Strona polorto.com.pl w części "dla profesjonalisty" przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

Klikając „Tak, potwierdzam” oświadczasz, że jesteś taką osobą.

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "przekieruj do strony dla pacjenta" by zobaczyć stroną dla pacjentów.

Scroll to Top