Dla pacjenta
Ortodoncja klasyczna a cyfrowa
Dowiedz się, jakie możliwości oferuje współczesna, cyfrowa ortodoncja
(A) Dobre Leczenie Ortodontyczne
(B) Leczenie wspomagane komputerowo i robotyką (CAD/CAM) np. IPA (Indywidualnie Projektowane Aparaty)
(A) Diagnostyka
Lekarz/Pielęgniarka: pobiera wyciski szczęki i żuchwy z kęskiem zgryzowym, wykonane zostaną zdjęcia RTG (panoramiczne i boczne), zdjęcia wewnątrzustne oraz zdjęcia twarzy (anface i profil) np. aparatem cyfrowym. Brak tych działań przygotowawczych dla opisania Planu leczenia Pacjenta to faktyczne uniemożliwienie podjęcia świadomej decyzji zainteresowanego o jakimkolwiek leczeniu ortodontycznym. W takim wypadku wyłącznie świadomy Pacjent może zdecydować o nie poddawaniu się takiemu leczeniu.
(B) Diagnostyka
Lekarz/Pielęgniarka: pobiera wyciski szczęki i żuchwy z kęskiem zgryzowym (lub skanerem wewnątrzustnym), wykonane zostaną zdjęcia RTG (panoramiczne i boczne), zdjęcia wewnątrzustne oraz zdjęcia twarzy (anface i profil) np. aparatem cyfrowym. Brak tych działań przygotowawczych dla opisania Planu leczenia Pacjenta automatycznie uniemożliwia prowadzenie samego leczenia (co jest bezpiecznym rozwiązaniem).
(A) Sztuka medyczna – Plan leczenia
Po zanalizowaniu danych medycznych Lekarz przedstawi Ci Plan leczenia poprzez opowiadanie o zaplanowanych działaniach. Lekarz ma w swojej wyobraźni Twój nowy uśmiech. Jako pacjent musisz zaaprobować ten plan na piśmie. Im plan leczenia dokładniejszy tym rzetelniejszy. Powinien zawierać również informacje o retencji (utrzymaniu efektu po leczeniu).
(B) Sztuka medyczna – Plan leczenia
Po zanalizowaniu danych medycznych Lekarz przedstawi Ci Plan leczenia wykorzystując trójwymiarową wizualizację położenia Twoich zębów. Zobaczysz na ekranie jak wygląda Twój obecny zgryz (z wadą) oraz jak będzie wyglądał Twój proces leczenia. Jako pacjent aprobujesz ten plan. Plan wraz z wszystkimi parametrami jest dokumentowany i indywidualny, wyłącznie dla danego Pacjenta. Metoda IPA jest zaaprobowana do zastosowań ortodontycznych/medycznych i posiada odpowiedni certyfikat CE. IPA jest wykonywana na materiałach z odpowiednim certyfikatem medycznym CE.
(A) Warsztat mechaniczny – Dobór aparatu
Można wybrać aparat metalowy lub estetyczny. Są to typowe zamki i druty dobrane z katalogu najlepiej jak się da dla danego Pacjenta. Lekarz będzie starał się je ustawić ręcznie i doginać tak aby osiągnąć zaaprobowany Plan leczenia. W zależności od postępu leczenia wykonywane są prace korygujące działanie aparatu w stronę założonego Planu leczenia. Dzieje się to na wizytach kontrolnych.
(B) Warsztat mechaniczny – Dobór aparatu
Można wybrać aparat metalowy lub estetyczny. Do wyboru są również zamki samoligaturujące metalowe lub estetyczne, np w systemie Passive SL. Po zaaprobowaniu Planu leczenia każdy zamek, dzięki obliczeniom komputerowym, zostanie indywidualnie dobrany dla danego Pacjenta i zęba oraz zaakceptowanego Planu leczenia. Przy wyborze zamków, zostaną one dobrane dzięki obliczeniom komputerowym tak aby najlepiej pasowały do Planu leczenia. To znaczy, że zostaną uwzględnione zarówno wymogi estetyczne, jak i niepowtarzalność Pacjenta.
(A) Warsztat mechaniczny – Naklejenie aparatu
Lekarz nakleja aparat (zamki) na zęby, na każdy ząb osobno, używając pęsety. Z reguły robi to ręcznie, starając się bardzo dokładnie skoordynować swoją rękę i oko aby pozycja zamka była prawidłowa. Od tego potem zależy całe leczenie. Pozycje zamków na zębie są zdefiniowane dla danej metody, a leczenie Pacjenta dobiera się najlepiej jak można do ograniczeń metody.
(B) Warsztat mechaniczny – Naklejenie aparatu
Lekarz nakleja aparat bardzo dokładnie dzięki użyciu indywidualnych uchwytów zamków. Dostarczane są jednocześnie z całym aparatem aby zachować precyzję wymaganą przez zaaprobowany wcześniej Plan leczenia – nowy uśmiech Pacjenta. Nie ma tu już zależności od ręki i oka operatora. Zamek ma być umieszczony na zębach tam gdzie jest w projekcie i dzięki temu zęby są bezbłędnie prowadzone na swoje miejsce. I tak się dzieje. Bez niepotrzebnego bólu i straty czasu na adaptacje. Nowy, zaplanowany uśmiech Pacjenta definiuje pozycje zamków i mechanikę metody.
(A) Czas leczenia
Leczenie trwa ok. 1,5 do 2 lat w zależności od wady i precyzji kolejnych działań. Wynik leczenia stabilny, jeśli uwzględnione zostaną detale leczenia.
(B) Czas leczenia
Leczenie może trwać ok. 25% czasu krócej w porównaniu do typowego (lecz też dobrego i maksymalnie precyzyjnego) leczenia wady. Ilość wizyt kontrolnych jest mniejsza o około 50% co może mieć znaczenie dla organizacji życia Pacjenta w leczeniu. Wynik leczenia stabilny jeśli uwzględnione zostaną detale leczenia.
(A) Monitorowanie leczenia
W tradycyjnym leczeniu ortodontycznym, monitorowanie postępów leczenia odbywa się przede wszystkim poprzez regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym. W trakcie wizyt, lekarz dokonuje bezpośredniego sprawdzenia stanu aparatu ortodontycznego, ocenia postępy w leczeniu oraz dokonuje potrzebnych korekt. Wtedy także są omawiane wszelkie pytania i niepokojące obserwacje. Pacjent musi pamiętać o umówieniu i przestrzeganiu terminów wizyt, a także dojazdach do gabinetu, co może być czasochłonne.
(B) Monitorowanie leczenia za pomocą aplikacji helo
Aplikacja helo umożliwia zdalne monitorowanie leczenia ortodontycznego. Daje to pacjentowi bezpośredni kontakt z lekarzem, a także umożliwia szybszą reakcję na zmieniające się sytuacje. Komunikaty, instrukcje, przypomnienia i prośby o wykonanie zdjęć kontrolnych są wysyłane do pacjenta przez aplikację. Zdjęcia te pozwalają na stały wgląd w postępy leczenia, co pomaga w precyzyjnym planowaniu wizyt kontrolnych.
Leczenie ortodontyczne to połączenie sztuki i mechaniki.
To sztuka medyczna (wiedza) i warsztat mechaniczny (wysoka jakość stosowanych materiałów) gwarantują sukces leczenia. 100% wiedzy i 0% uwagi dla stosowanych w aparacie materiałów oddala w czasie zakończenie leczenia. Tak samo jak 0% wiedzy i 100% jakości stosowanych materiałów nie gwarantuje sukcesu. W obu przypadkach efekt końcowy inwestycji Pacjenta w swój nowy uśmiech będzie wątpliwy.