O ortodoncji

Informacje o ortodoncji

Ortodoncja jest gałęzią stomatologii, która specjalizuje się w diagnostyce (rozpoznaniu), profilaktyce (zapobieganiu) oraz leczeniu wad zębowych i twarzowych.

Prowadzone badania pokazują, że miliony ludzi ma zdrowotne problemy ortodontyczne i może skorzystać z leczenia. Bez leczenia niektórzy mogą nabawić się poważnych problemów.

Leczenie ortodontyczne może rozwiązać problemy począwszy od nieładnej, cofniętej linii brody i profilu po bóle i trzaskanie w stawach. Ortodoncja przeznaczona jest nie tylko dla dzieci. To precyzyjna nauka, eliminująca błędy natury i patologie, przywracająca zdrowie i piękno. Dorośli są pełnoprawnymi pacjentami, a limit wieku jest bardziej związany z posiadaniem własnych zębów niż cyfrą określającą lata.

 

Przesuwanie zębów z pomocą technologii

Krótka historia najnowszych aparatów ortodontycznych.

Podczas ostatniej dekady, specjalizacja z ortodoncji cicho poddawała się technicznej rewolucji. Nowe materiały i techniki tak się rozwinęły, że umożliwiają wykonanie aparatów ortodontycznych mniej widocznych, o lepszym komforcie dla pacjenta oraz skracają czas leczenia.

Jak każdy obszar opieki zdrowotnej,  teorie i techniki ortodontyczne są zaawansowane, stale rozwijane i posuwające się naprzód. Jest tu kilka obszarów, w których technologia pomaga ortodoncji tworzyć zdrowsze uśmiechy u ludzi w każdym wieku.

Historycznie

Jednym z najważniejszych estetycznych postępów w ortodoncji jest praktyka klejenia zamków bezpośrednio na zęby pacjentów. Zamki są malutkimi urządzeniami, zaczepami używanymi do przymocowania łuku wykonanego z drutu, dzięki któremu przesuwa się zęby. Zamki są o wiele mniej widoczne niż pierścienie. W przeszłości pierścienie, zwykle ze stali nierdzewnej, były nakładane i cementowane na każdym pojedyńczym zębie. Pierścień służył do przymocowania ortodontycznych urządzeń mocujących (zamków) – nie znano technologii bezpośredniego przyklejania zamków z pominięciem pierścieni. Kiedy stosowano tą metodę, to stworzony podczas leczenia “szeroki metalowy uśmiech” sprawiał, że niektórzy pacjenci nie wyglądali zbyt pociągająco.

Aktualnie

Dziś ortodonci używają zamków przyklejanych, a pierścieni tylko na zęby będące z tyłu (trzonowce). Coraz częściej pierścienie na zębach trzonowych zastępuje się rurkami naklejanymi bezpośrednio na zębie. Można to robić zawsze, kiedy lekarz preferuje leczenie słabymi siłami np. dobrymi technikami bezligaturowymi (system Carriere SLX). Ale trwałość takiego połączenia zależy przede wszystkim od jakości elementu i od odpowiedniego doboru rozwiązania przez lekarza. Należy pamiętać, że jakość materiałów aparatu ma znaczenie dla procesu leczenia.
Aktualnie stosuje się (już są dostępne) metody wspomagania pracy lekarza projektowaniem komputerowym. Dzięki temu precyzja klejenia zamków jest większa, co wspomaga samo leczenie. Lekarze wykorzystują już precyzyjne, pośrednie metody klejenia, co zwiększa jakość leczenia.

Inną innowacją w ortodoncji jest to, co jest czasami odnoszone do drutów “Kosmicznej Generacji”. Te nowe druty, które były rozwinięte przez program kosmiczny NASA, są zrobione ze stopów metali, które są bardziej giętkie i zachowują (zapamiętują) pierwotny kształt. Te druty są dla ortodontów łatwiejsze w stosowaniu, wymagają niewielu wymian łuku w trakcie leczenia, co w konsekwencji zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych u ortodonty. Końcowy rezultat noszenia takiego aparatu oznacza mniejszy dyskomfort i krótszy czas leczeniadla pacjenta.

Mniej widoczne, przezierne zamki szybko zyskują na popularności. Estetyczne aparaty ortodontyczne są dostępne w kolorze przeźroczysto-białym, by pasowały do zębów, lub wykonywane są w jasnym transparentnym materiale, który pozwala pokazać się naturalnemu kolorowi zębów . Ponieważ aparaty ortodontyczne są mniej widoczne, mogą podnieść poczucie własnej wartości oraz pomóc wyeliminować nieśmiałość i zakłopotanie, które mogą towarzyszyć noszeniu metalowych aparatów ortodontycznych.

Dla tych pacjentów, którzy chcą pełnej estetyki wyglądu zębów podczas leczenia, alternatywą mogą być językowe aparaty ortodontyczne, gdzie wszystkie zamki nakleja się od strony języka. Językowe aparaty ortodontyczne są stosowane od wewnętrznej strony powierzchni zębów. Chociaż aparaty językowe mogą być droższe niż tradycyjne i są przeznaczone do noszenia przez dłuższy czas, wielu ludzi (zwłaszcza pracujących w takich zawodach jak: prawnicy, lekarze, przedstawiciele handlowi) decydują się na takie leczenie. Należy omówić możliwy wybór aparatu z lekarzem ortodontą.

Znaczny rozgłos zyskały funkcjonalne, czyli zdejmowane aparaty ortodontyczne. Podczas gdy aparaty stałe skupiają działanie bezpośrednio na zębie, aparaty funkcjonalne są używane w inny sposób. Niektóre są przeznaczone do tego, by oddziaływać na mięśnie i wzrost szczęk tak, aby skutecznie zmienić budowę twarzy. Niektóre są używane, by zachować zęby we właściwej pozycji. Także często używane są przed i w połączeniu z aparatami stałymi. Aparaty funkcjonalne  były dostępne od dawna, ale teraz wraz z nimi używane są nowe rozwiązania i techniki aparatów stałych. Aparaty funkcjonalne (czynnościowe) nie stosuje się do wszystkich przypadków wad zgryzu. I czasami nie dają pożądanego efektu terapeutycznego np. z powodu braku kooperacji ze strony pacjenta lub po prostu wady, której nie da się w ten sposób wyleczyć.

Kolorowe aparaty

Elastiki, małe gumowe elementy używane wraz z aparatami, przyjęły się w kolorach od neonów do pasteli.
Jednakże badania wykazały, że ligatury elastyczne wprowadzają niepotrzebne tarcie do leczenia ortodontycznego, przez co wpływają na wydłużenie czasu leczenia.
Coraz więcej lekarzy ortodontów rezygnuje z leczenia przy użyciu ligatur, a obecny trend w ortodoncji zmierza w kierunku leczenia systemami bezligaturowymi lub planowania i produkcji komputerowej. W najlepszych z tych systemów osiąga się dodatkowy efekt w postaci dodatkowych oddziaływań funkcjonalnych aparatu stałego – to dzieje się właśnie dzięki pozbyciu się niepotrzebnych sił i wykorzystaniu, uwolnieniu występujących w układzie zębowo-mięśniowym sił działających pozytywnie dla pacjenta pod kontrolą takiego aparatu. Z takiego korzystnego działania znane są aparaty stałe systemu Carriere SLX.

Nowa technologia a “Lifting Ortodontyczny”

System Carriere SLX, to system wykorzystujący w leczeniu zamki bezligaturowe oraz zaawansowane technologicznie łuki oraz niskie siły. W większości przypadków w wyniku leczenia tym systemem uzyskuje się ładne uśmiechy bez potrzeby usuwania zębów. Leczenie przebiega szybciej, jest mniej wizyt kontrolnych, pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort w porównaniu z tradycyjnym leczeniem. Jest już duża grupa pacjentów dorosłych wyleczonych tą metodą – rezultaty są o wysokiej jakości, a pacjenci wyglądają „młodziej” po leczeniu systemem Carriere SLX
Na rynku ortodontycznym pojawiło się wiele systemów bezligaturowych, ale efekty leczenia nie są koniecznie takie same jak w przypadku leczenia Systemem Carriere SLX.

Pomoc komputera

Technologia komputerowa jest jednym z bardziej ekscytujących postępów towarzyszących ortodoncji. Ten i inne supernowoczesne środki mogą towarzyszyć ortodoncie w tworzeniu diagnozy i planu leczenia dla każdego pacjenta. Niektóre nowe komputerowe programy przenoszą cyfrowo szczegóły zdjęcia rentgenowskiego do “mózgu” komputera, wtedy ukazuje się obraz na ekranie. Za naciśnięciem klawisza startowego ortodonta może uzyskać tworzącą się listę pewnych problemów, które istnieją u pacjenta i może pokazać pacjentowi możliwe zmiany i efekty terapii. W najbliższych latach proces ten będzie postępował, a pacjenci i lekarze zyskają duże możliwości jeszcze bardzie przewidywanego i oczekiwanego leczenia. Śledźcie nasze strony internetowe bo na pewno pojawią się tu kolejne informacje na ten temat.

Proste zęby zwiększają poczucie własnej wartości

Kiedy aparaty ortodontyczne zmieniają Twój wygląd, mogą one zmieniać także pogląd na świat. Piękne, zdrowe uśmiechy są jedynie najbardziej oczywistą korzyścią ortodoncji. Inny rezultat, podwyższona pewność siebie, może być mniej ewidentny. Tymczasem ortodoncja często odgrywa znaczną rolę w rozwiązywaniu ludzkich dramatów. Według danych leczenie ortodontyczne wpłynęło na poprawę kariery i osobistych związków milionów ludzi. Pacjenci ortodontyczni pochodzą ze wszystkich sfer społecznych. Ich osobiste historie są niezwykle zajmujące. Obecnie wielu z nich jest wspaniałymi ludźmi, którzy potrafią cieszyć się swoim życiem. Chodzą z podniesionymi głowami i patrzą prosto przed siebie.

Lepiej wyglądający zgryz zwykle również lepiej pracuje

Ludzie, którzy gryzą normalnie prawdopodobnie przyjmują jedzenie za coś naturalnego. Dla wielu, którzy potrzebują aparatów ortodontycznych, to może być ciężkie wyzwanie przynajmniej 3 razy dziennie.Zobacz też
Wybierz interesujący temat
Polorto
test