fbpx
logo nowe

Znajdź produkt

Znajdź produkt

Pytania i Odpowiedzi – Dzialanie kliniczne aparatu Motion

Na etapie, gdy możliwe będzie już przejście na alignery, należy wykonać skan łuków zębowych pacjenta z założonym aparatem MOTION 3D. Chcąc kontynuować leczenie przy użyciu alignerów należy wysłać skany i poprosić o wirtualne usunięcie aparatu MOTION 3D.
W przypadku korzystania a własnego laboratorium należy również usunąć aparat MOTION 3D wirtualnie ze skanów. Po zeskanowaniu zębów pacjenta należy odesłać go do domu z założonym aparatem MOTION 3D, bez alignerów, ale dać mu do noszenia wyciągi elastyczne Force 1 (tylko na noc). Po przyjściu alignerów należy zdjąć pacjentowi aparat MOTION 3D i rozpocząć leczenie z użyciem alignerów.

Taka sytuacja zdarza się tylko u pacjentów o mocnej budowie ciała i o kości dużej gęstości. Nie są to częste przypadki, ale się zdarzają – należy wtedy podwoić wyciągi Force 2 na noc. W 95% przypadków zęby zaczną się wtedy przesuwać. Jeżeli tak się nie stanie (5% przypadków), to należy zdjąć standardowy aparat MOTION 3D i zastąpić go aparatem “Shorty” Motion 3D. Aparat Shorty Motion powoduje szybszy ruch i zapewni zaplanowane przesunięcie zębów.

Tak. Zawsze zaczynamy działania od PŁASZCZYNY STRZAŁKOWEJ stosując aparat MOTION 3D. Ważne jest, aby podczas stosowania aparatu MOTION 3D zawsze wykonywać na górnych trzonowcach jakieś nakładki okluzyjne z kompozytu.
Proszę przypominać lekarzom, że stosując aparat MOTION 3D należy przesuwać zęby z pewną nadkorektą. W innym przypadku może dojść do nawrotu wady i konieczne będzie stosowanie wyciągów elastycznych pod koniec leczenia. Nadkorekta zapewni uzyskanie stabilnej klasy I.
Bardzo ważna informacja: W przypadku używania alignerów po MOTION 3D należy również stosować nadkorektę.

W przypadku wady jednostronnej należy stosować dwa aparaty MOTION 3D. Po stronie z klasą I pacjent ma stosować wyciągi Force 1 tylko na noc, a po stronie z klasą II postępujemy zgodnie z normalnym protokołem wyciągów elastycznych. Dlaczego? Gdybyśmy założyli MOTION 3D po stronie klasy II, a nie założyli po stronie klasy I, to spowodowałoby to przesunięcie linii pośrodkowej.

Jeżeli dostępne są dolne siódemki z wystarczającą ilością miejsca na koronach, to należy założyć je na dolnych siódemkach. Jeżeli siódemki nie są dostępne, albo jest na nich zbyt mało miejsca na przyklejenie rurek policzkowych, to należy założyć je na szóstkach. W przypadku wykorzystywania szóstek i stosowania haczyka Sidekick, należy go zakładać po stronie dystalnej szóstek.

Podczas przyklejania do drugiego przedtrzonowca podstawy łapki przewidzianej na ząb trzonowy należy nałożyć większą ilość kompozytu na dalszą część podstawy łapki MOTION 3D, aby uzyskać jego odpowiednią grubość zapewniającą dobrą adaptację do przedtrzonowca.

W przypadku wad klasy I, zarówno w fazie pierwszej leczenia jak i w fazie uzębienia mieszanego, jeżeli jest zmniejszony wymiar poprzeczny i istnieje potrzeba ekspansji szczęki, należy zawsze zacząć leczenie od ekspansji i skorygowania wymiaru poprzecznego.
W przypadku wady klasy II, gdy żuchwa jest w pozycji dotylnej i chcemy ją wysunąć do przodu, a jednocześnie rozwiązać problem wymiaru poprzecznego, to zawsze najpierw zaczynamy od skorygowania wymiaru strzałkowego. Dopiero w drugiej kolejności korygujemy wymiar poprzeczny. Korekta WYMIARU STRZAŁKOWEGO zajmie około 3 do 4 miesięcy. Nie ma potrzeby stabilizacji uzyskanego rezultatu, ponieważ przechodzi się wtedy od razu do korekty wymiaru poprzecznego.
W przypadku wady zgryzu klasy III z niedoborem wymiaru poprzecznego można robić jedno i drugie
jednocześnie: korygujemy wymiar strzałkowy i problemy wymiaru poprzecznego.

Pytania i Odpowierdzi;
Porad klinicznych udzielają: Dr Luis Carriere, Dr Dave Paquette, Dr James Paschal

Strona dla profesjonalistów medycznych

Strona polorto.com.pl w części "dla profesjonalisty" przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

Klikając „Tak, potwierdzam” oświadczasz, że jesteś taką osobą.

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "przekieruj do strony dla pacjenta" by zobaczyć stroną dla pacjentów.

Scroll to Top