Pytania i Odpowiedzi – Działanie Kliniczne Aparatu Motion
W jaki sposób można przejść z MOTION 3D na Alignery?

Na etapie, gdy możliwe będzie już przejście na alignery, należy wykonać skan łuków zębowych pacjenta z założonym aparatem MOTION 3D. Chcąc kontynuować leczenie przy użyciu alignerów należy wysłać skany i poprosić o wirtualne usunięcie aparatu MOTION 3D.
W przypadku korzystania a własnego laboratorium należy również usunąć aparat MOTION 3D wirtualnie ze skanów. Po zeskanowaniu zębów pacjenta należy odesłać go do domu z założonym aparatem MOTION 3D, bez alignerów, ale dać mu do noszenia wyciągi elastyczne Force 1 (tylko na noc). Po przyjściu alignerów należy zdjąć pacjentowi aparat MOTION 3D i rozpocząć leczenie z użyciem alignerów.

Mam pacjenta z kością o bardzo dużej gęstości. Bardzo dobrze współpracuje i nosi wyciągi, ale nic się nie zmieniło pomimo upływu trzech miesięcy i stosowania przez dwa miesiące wyciągów Force 2.

Taka sytuacja zdarza się tylko u pacjentów o mocnej budowie ciała i o kości dużej gęstości. Nie są to częste przypadki, ale się zdarzają – należy wtedy podwoić wyciągi Force 2 na noc. W 95% przypadków zęby zaczną się wtedy przesuwać. Jeżeli tak się nie stanie (5% przypadków), to należy zdjąć standardowy aparat MOTION 3D i zastąpić go aparatem "Shorty" Motion 3D. Aparat Shorty Motion powoduje szybszy ruch i zapewni zaplanowane przesunięcie zębów.

Czy można stosować ten aparat od początku u pacjentów ze zgryzem krzyżowym?

Tak. Zawsze zaczynamy działania od PŁASZCZYNY STRZAŁKOWEJ stosując aparat MOTION 3D. Ważne jest, aby podczas stosowania aparatu MOTION 3D zawsze wykonywać na górnych trzonowcach jakieś nakładki okluzyjne z kompozytu.
Proszę przypominać lekarzom, że stosując aparat MOTION 3D należy przesuwać zęby z pewną nadkorektą. W innym przypadku może dojść do nawrotu wady i konieczne będzie stosowanie wyciągów elastycznych pod koniec leczenia. Nadkorekta zapewni uzyskanie stabilnej klasy I.
Bardzo ważna informacja: W przypadku używania alignerów po MOTION 3D należy również stosować nadkorektę.

Czy w przypadku wad jednostronnych należy stosować tylko jeden aparat MOTION 3D?

W przypadku wady jednostronnej należy stosować dwa aparaty MOTION 3D. Po stronie z klasą I pacjent ma stosować wyciągi Force 1 tylko na noc, a po stronie z klasą II postępujemy zgodnie z normalnym protokołem wyciągów elastycznych. Dlaczego? Gdybyśmy założyli MOTION 3D po stronie klasy II, a nie założyli po stronie klasy I, to spowodowałoby to przesunięcie linii pośrodkowej.

Czy w przypadku klasy II należy zakładać rurki policzkowe na dolnych szóstkach czy na dolnych siódemkach?

Jeżeli dostępne są dolne siódemki z wystarczającą ilością miejsca na koronach, to należy założyć je na dolnych siódemkach. Jeżeli siódemki nie są dostępne, albo jest na nich zbyt mało miejsca na przyklejenie rurek policzkowych, to należy założyć je na szóstkach. W przypadku wykorzystywania szóstek i stosowania haczyka Sidekick, należy go zakładać po stronie dystalnej szóstek.

Próbowaliśmy skorzystać z zalecenia, aby w przypadku braku przesunięć zębów przez okres 3 miesięcy przejść na podwójne wyciągi elastyczne Force 2 na noc. Jednakże w związku z dużą grubością wyciągów Force 2 pacjenci nie są w stanie założyć dwóch wyciągów na mały haczyk na Motion 3D. Jak rozwiązać ten problem?

Nakładając drugi wyciąg Force 2 należy go złożyć najpierw na haczyk na przyklejanej rurce, a następnie naciągnąć i nałożyć na haczyk na aparacie MOTION 3D.

Moja pacjentka nie ma górnej lewej szóstki. Między lewą górną piątką i siódemką ma szparę na 8mm. Problem polega na tym, że podstawa łapki aparatu przewidziana na górną szóstkę jest zbyt duża w stosunku do piątki i boję się, że nie będzie tam dobrze pasować.

Podczas przyklejania do drugiego przedtrzonowca podstawy łapki przewidzianej na ząb trzonowy należy nałożyć większą ilość kompozytu na dalszą część podstawy łapki MOTION 3D, aby uzyskać jego odpowiednią grubość zapewniającą dobrą adaptację do przedtrzonowca.

W trakcie leczenia przypadków z uzębieniem mieszanym często spotykamy się z problemem wymiaru poprzecznego (potrzeba ekspansji szczęki). Jak ma wyglądać plan leczenia? Czy należy zacząć leczenia od ekspansji szczęki, czy też robić ekspansję jednocześnie z korektą wymiaru a-p, a może należy zacząć tylko od korekty a-p?

W przypadku wad klasy I, zarówno w fazie pierwszej leczenia jak i w fazie uzębienia mieszanego, jeżeli jest zmniejszony wymiar poprzeczny i istnieje potrzeba ekspansji szczęki, należy zawsze zacząć leczenie od ekspansji i skorygowania wymiaru poprzecznego.
W przypadku wady klasy II, gdy żuchwa jest w pozycji dotylnej i chcemy ją wysunąć do przodu, a jednocześnie rozwiązać problem wymiaru poprzecznego, to zawsze najpierw zaczynamy od skorygowania wymiaru strzałkowego. Dopiero w drugiej kolejności korygujemy wymiar poprzeczny. Korekta WYMIARU STRZAŁKOWEGO zajmie około 3 do 4 miesięcy. Nie ma potrzeby stabilizacji uzyskanego rezultatu, ponieważ przechodzi się wtedy od razu do korekty wymiaru poprzecznego.
W przypadku wady zgryzu klasy III z niedoborem wymiaru poprzecznego można robić jedno i drugie
jednocześnie: korygujemy wymiar strzałkowy i problemy wymiaru poprzecznego.

Pytania i Odpowierdzi;
Porad klinicznych udzielają: Dr Luis Carriere, Dr Dave Paquette, Dr James Paschal

25_O2_Carriere_Motion_3D_A4_QA
Open in new window/download


See also
Choose an interesting topic
Polorto
test